კალენდარი - მარტი - oldorthodox

საქართველოს ძველმართლმადიდებლური ეკლესია
ძიება
Перейти к контенту

Главное меню:

2016 წლის საეკლესიო კალენდარი

მარტი


1 მარტი 14

ორ
შაბათი

დიდი მარხვის I შვიდეული


მოწამე ევდოკიასი (160-170); მოწამეთა: ნესტორისა და ტრივიმისა (III); მოწამე ანტონინასი (III-IV); მოწამეთა: მარკელესი და ანტონისა; ღირსი დომნინა სირიელისა (450-460).

უზეთო მარხვა.



2 მარტი 15

სამ
შაბათი


მღვდელმოწამე თეოდოტესი, კვირინელი ეპისკოპოსისა (დაახ. 326); მოწამე ქალწულისა ევთალიასი (257); მოწამე ტროადისა (III); ღირსი აგათონ ეგვიპტელისა (V); ოთხას ორმოცი იტალიელი მოწამისა (579); ღირ. არსენისა, ტვერელი ეპისკოპოსისა (1409); ღირ. მამისა საბატისა და მოწაფისა მისისა ევფროსინესი.

უზეთო მარხვა.



3 მარტი 16

ოთხ
შაბათი


მოწამე ევტროპიოსისა და მოყვასთა მისთა: კლეონიკესი და ბასილისკოსი (დაახ. 308).

უზეთო მარხვა.



4 მარტი 17

ხუთშაბათი


ღირსი მამისა გერასიმე იორდანელისა (475); მოწამეთა: პავლესი და დისა მისისა ივლიანასი (დაახ. 273); გრიგოლისა, კვიპროსის ქალაქ კონსტანციის ეპისკოპოსისა; ღირსი იაკობ მმარხველისა (VI); კეთილმორწმუნე მთავრისა დანიელ მოსკოველისა (1303) და ბასილი როსტოველისა (1238); ღირ. მამისა გერასიმა ვოლოგოდსკელისა (1178).

უზეთო მარხვა.


5 მარტი 18

პარასკევი


მოწამე კონონ ისავრიელისა (I); მოწამე კონონ მებაღისა (III); მოწამეთა: ირაიდასი, ევლოგი პალესტინელისა; მოწამე ევლამპისა; ღირსი მარკოზისა (V); მოწამე ონისესი (I); ღირსი ისიხიოსისა (დაახ. 790); კეთილმორწმუნე მთავრის თეოდორე სმოლენსკელისა და მისთა ძეთა – დავითისა და კონსტანტინესი, იაროსლაველ სასწაულთმოქმედთა ნაწილთა პოვნა (1463); ღირ. მამისა ადრიანე პოშეხონელისა, იაროსლაველისა (1550);

უზეთო მარხვა.



6 მარტი 19

შაბათი

ხსენება დიდმოწამისა თევდორე ტირონისა (დაახ. 306)


პოვნა ძელისა ჭეშმარიტისა და სამსჭვალთა წმიდა ელენე დედოფლის მიერ იერუსალიმში (326); ორმოცდაორთა მოწამეთა, რომელნი იყვნენ ამორეველნი: კონსტანტინესი, აეტისა, თეოფილესი, თეოდორესი, მილისენისა, კალისტესი, ვასოისა და სხვათა (დაახ. 845); ღირსთა მოწამეთა: კონონისა და ძისა მისისა კონონისა (270-275); ღირსი არკადი კვიპრელისა (361).

ხსნილი ზეთით.

7 მარტი 20

დიდი მარხვის I კვირა
მართლმადიდებლობის ზეიმი


მღვდელმოწამეთა ქერსონესის ეპისკოპოსთა: ბასილი, ეფრემ, კაპიტონ, ევგენი, ეთერიოს, ელპიდიოს და აგათოდორესი (IV); პავლე აღმსარებელისა, პრუსიადელი ეპისკოპოსისა (IX); ღირსი პავლესი (IV) და ღირსი ემელიანე იტალიელისა.

ხსნილი ზეთით.


8 მარტი 21

ორ
შაბათი

დიდი მარხვის მე-2 შვიდეული


ღირსი მამისა და აღმსარებელისა თეოფილაქტე ნიკომიდიელი ეპისკოპოსისა (842-845); მღვდელმოწამე თეოდორიტესი, ანტიოქიელი ხუცისა (IV); მოციქულ ერმისა (I).

უზეთო მარხვა.


9 მარტი 22

სამშაბათი

ორმოცთა მოწამეთა, სებასტიის ტბასა შინა წამებულთა: კირიონისა, კანდიდესი, დომნესი, ისიხიოსისა, ირაკლისა, სმარაგდესი, ევნოიკესი, ვალენტისა, ვივიანესი, კლავდიოსისა, პრისკესი, თეოდულესი, ევტიქისა, იოანესი, ქსანთიოსისა, ილიანესი, სისინიოსისა, ანგიასი, აეტისა, ფლაბიოსისა, აკაკისა, ევდოკიოსისა, ლისიმაქესი, ალექსანდრესი, ილიასი, გორგინიოსისა, თეოფილესი, დომეტიანესი, გაიოზისა, ლეონტისა, ათანასესი, კირილესი, საკრდონიოსისა, ნიკოლოზისა, ვალერიუსისა, ფილოქტიმონესი, სევერიანესი, ქუდიონისა, მელიტონისა და აგლაიოსისა (დაახ. 320); მოწამე ურპასიანესი (დაახ. 295); კესარიოს მკურნალისა, გრიგოლ ღვთისმეტყველის ძმისა (დაახ. 369).

ხსნილი ზეთით.


10 მარტი 23

ოთხშაბათი


მოწამეთა: კოდრატესი, კვიპრიანესი, დიონისესი, ანექტისა, პავლესი, კრისკენტისა, სხვა დიონისესი, ბიქტორიანესი, ბიქტორისა, ნიკიფორესი, კლავდიოსისა, დიოდორესი, სერაპიონისა, პაპიუსისა, ლეონიდესი და მოწამე დედათა: ქარიესასი, ნუნექიასი, ბასილისასი, ნიკასი, გალისა, გალინასი, თეოდორასი და სხვათა (258); ღირსი ანასტასიასი (567-568).

უზეთო მარხვა.


11 მარტი 24

ხუთშაბათი


სოფრონიოსისა, იერუსალიმის პატრიარქისა (638-644); მღვდელმოწამე პიონიოსისა, სმირნელი ხუცისა და მისთანათა (250); ღირ. მამისა ექვთიმესი, ნოვგოროდელ არქიეპისკოპოსისა, საკვირველთმოქმედისა (1458); ღირ. მამისა გიორგისა.

ხსნილი ზეთით.


12 მარტი 25

პარასკევი


ღირსი მამისა და აღმსარებელისა თეოფანე სიღრიანელისა (818); გრიგოლ დიოლოღოსისა, რომის პაპისა (604); ღირსი სვიმეონ ახალი ღვთისმეტყველისა (1021).

უზეთო მარხვა.


13 მარტი 26

შაბათი

მიცვალებულთა ხსენება


აღმოვანება ნაწილთა ნიკიფორე კონსტანტინოპოლელი პატრიარქისა (846); მოწამეთა: ალექსანდრესი (305-311); საბინესი (287), აფრიკანესი, პუპლიოსისა და ტერენტისა (III); მოწამე ქრისტინე სპარსისა (IV); ღირსი ანინე საკვირველთმოქმედისა, ხუცისა.

ხსნილი ზეთით.


14 მარტი 27

დიდი მარხვის მე-2 კვირა

განმაახლებელთაგან ძველი ღვთისმოსაობისთვის წამებულ და უღმრთო ხელისუფალთაგან ახალ დროებაში ვნებულ  მართლმადიდებელ ქრისტეანთა საზოგადო ხსენება.

ღირსი ბენედიქტესი (543); ხსენება ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის თეოდორესეული ხატის სასწაულისა; ევსქიმონ აღმსარებელისა, ლამპსაკიელი ეპისკოპოსისა (IX); თეოგნიტე კიეველი მიტროპოლიტისა (1353).

ხსნილი ზეთით.


15 მარტი 28

ორშაბათი

დიდი მარხვის მე-3 შვიდეული


მოწამე აღაპისა და მისთანა შვიდთა მოწამეთა: პუპლიოსისა, ტიმოლაოსისა, რომილესი, ორთა ალექსანდრეთა, ორთა დიონისეთა (303); მოწამე ნიკანდრესი (დაახ. 302); მღვდელმოწამე ალექსანდრესი (270-275).

უზეთო მარხვა.



16 მარტი 29

სამშაბათი


მოწამეთა: საბინე (287) და პაპისა (305-311), ივლიანესი (305-311); ტროფიმესი და თალესისა, ლაოდიკიელ ხუცესთა, მღვდელმოწამეთა (დაახ. 300).

უზეთო მარხვა.


17 მარტი 30

ოთხშაბათი


ღირსი ალექსი ღვთისკაცისა (411); მოწამე მარინისა. ღირ. მამისა მაკარისა, კოლიაზინსკელი იღუმენისა და საკვირველთმოქმედისა (1483).

უზეთო მარხვა.



18 მარტი 31

ხუთშაბათი


კირილე იერუსალიმელი მთავარეპისკოპოსისა (386); მოწამეთა: ტროფიმესი და ევკარპისა (დაახ. 300); ღირსი ანინე მონაზონისა; წმ. მოწამეთა: ალექსანდრასი, კლავდიასი, ევფრასიასი, მატრონასი, იულიანასი, ეფემიასი და თეოდოსიასი (310).

უზეთო მარხვა.


19 მარტი 1 აპრილი

პარასკევი


მოწამეთა: ქრისანთესი და დარიასი (283) და მათთანა მოწამეთა: კლავდიოსისა, მეუღლისა მისისა ილარიასი და ძეთა მათთა: იასონისა და მავროსისა; დიოდორე ხუცისა და მარიანე დიაკონისა; მოწამე პანქარე ნიკომიდიელისა (დაახ. 302); ღირ. მამისა ინოკენტისა, ვოლოგოდსკელი საკვირველთმოქმედისა (1521).

უზეთო მარხვა.


20 მარტი 2 აპრილი

შაბათი

მიცვალებულთა ხსენება


ღირსთა მამათა, რომელნი წმიდა საბას ლავრაში მოისნენ სარკინოზთაგან: იოანესი, სერგისა, პატრიკიოსისა და სხვთა (795); მოწამე ფოტინა სამარიტელისა და ძეთა მისთა – ბიქტორისა და იოსიასი; მოწამეთა: ანატოლიასი, ფოტოსი, ფოტიდასი, პარასკევასი, კირიაკიასი, დომნინასი და სებასტიანესი (დაახ. 66); მოწამეთა: ალექსანდრასი, კლავდიასი, ევფრასიასი, მატრონასი, იულიანასი, ეფემიასი, თეოდოსიასი (310); ნიკიტა აღმსარებელისა, აპოლონიადელი მთავარეპისკოპოსისა (813-820).

ხსნილი ზეთით.


21 მარტი 3 აპრილი

დიდი მარხვის მე-3, ჯვრის თაყვანისცემის კვირა


ღირსი მამისა და აღმსარებელისა იაკობ ეპისკოპოსისა (VIII-IX); კირილე კატანელი ეპისკოპოსისა (I-II); თომა კონსტანტინოპოლელი პატრიარქისა (610).

ხსნილი ზეთით.


22 მარტი 4 აპრილი

ორშაბათი

დიდი მარხვის მე-4, ჯვრის თაყვანისცემის შვიდეული


მღვდელმოწამე ბასილი ანკვირის ეკლესიის ხუცესისა (362-363); მოწამე დროსიდასი, ტრაიანე მეფის ასულისა (104-117); ღირსი ისააკ დალმატელისა (IV).


უზეთო მარხვა.



23 მარტი 5 აპრილი

სამშაბათი

მღვდელმოწამე ნიკონ ეპისკოპოსისა და მისი ასოთხმოცდაცხრამეტი მოწაფისა (251); მოწამეთა: ფილიტისა და მეუღლისა მისისა ლიდიასი და ძეთა მათთა: მაკედონისა, თეოპრეპესი, კრონიდესი და ამფილოქესი (117-138).

უზეთო მარხვა.


24 მარტი 6 აპრილი

ოთხშაბათი

ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის ხარების წინადღესასწაული


წმ. შორის მამისა არტემონ თესალონიკელ ეპისკოპოსისა (I-II). წმ. დიდმოწამეთა სტეფანე და პეტრე ყაზანელთა (1552); ღირ. მამისა ლაზარე მურომელისა.

უზეთო მარხვა.



25 მარტი 7 აპრილი

ხუთშაბათი


ხარება ყოვლადწმიდისა ღმრთისმშობელისა


ხსნილი თევზით.



26 მარტი 8 აპრილი

პარასკევი


კრება მთავარანგელოზ გაბრიელისა; მღვდელმოწამე ირინეოსისა, სირმიელი ეპისკოპოსისა (304); ღირსი მალქოს ასურისა (IV); ბასილი ახლისა (დაახ. 944); მოწამეთა: ბათუსი და ვერკისა, ხუცესთა; არპილე მონაზონისა, აბიბოსისა, აგნისა, რეასესი, იგათრაქსისა, ისკოისა, შილასი, სიგიცესი, სორინილესი, სვიმბლესი, თერმესი, ფილესი; და დედათაგან – ანასი, ალასი, ლარისასი, მოიკოსი, მამიკასი, უირკოსი, ანიმაისასი, გაათასი – გუთელი დედოფლისა და დუკლიდასი (დაახ. 375).

უზეთო მარხვა.



27 მარტი 9 აპრილი

შაბათი

მიცვალებულთა ხსენება


მოწამე მატრონა თესალონიკელისა (III-IV); მოწამეთა: მანუელისა და თეოდოსისა (304); ღირსი იოანე წინამხედველისა, ეგვიპტელისა (დაახ. 395); ღირ. მამისა პაფნუტისა.

ხსნილი ზეთით.



28 მარტი 10 აპრილი

დიდი მარხვის მე-4 კვირა

ხსენება ღირსისა იოანე კლემაქსისა (649)


ღირს მამათა: ილარიონ ახლისა, პელიკიტელი იღუმენისა (754) და სტეფანე აღმსარებელისა (დაახ. 815); მოწამეთა: იონასი და ბარაქისესი, ლაზარესი, ილიასი, აბიბოსისა, საბასი და სხვათა (დაახ. 330).

ხსნილი ზეთით.



29 მარტი 11 აპრილი

ორშაბათი

დიდი მარხვის მე-5 შვიდეული


მოწამეთა: მარკოზ არეთუსის ეპისკოპოსისა, კირილე დიაკონისა და სხვათა, რომელნი ჟამსა ივლიანე მწვალებელისასა წამებულ იქნენ (დაახ. 364); ღირსი იოანე მეუდაბნოჲსა (IV); ევსტათი აღმსარებელისა, ბითვინიელი ეპისკოპოსისა (IX).

უზეთო მარხვა.


30 მარტი 12 აპრილი

სამშაბათი


ღირსი იოანე კლემაქსისა (649); წინასწარმეტყველ იოადისა (X ს. ქრ. წინ); მამათა: იოანე მდუმარისა (VI) და ზოსიმე სირაკუზელი ეპისკოპოსისა (დაახ. 662); მოციქულთა: სოსთენისა, აპოლოსისა, კეფასი, კესარიოსისა და ეპაფროდიტესი (I); ავბულასი, დიდმოწამე პანტელეიმონის დედისა (დაახ. 303).

ხსნილი ზეთით.



31 მარტი 13 აპრილი

ოთხშაბათი

მღვდელმოწამე იპატი ღანგრეს ეპისკოპოსისა (დაახ. 326); ღირსი აპოლონ ეგვიპტელისა (IV); მღვდელმოწამე აბდიას, სპარსელი ეპისკოპოსისა და ბენიამინ დიაკონისა (418-424); ღირსი იპატისა, რუფიანელი იღუმენისა (დაახ. 446).

უზეთო მარხვა.

 
TOP-RATING.UCOZ.COM
Назад к содержимому | Назад к главному меню Яндекс.Метрика